Jak działa piec konwekcyjny dla gastronomii?

W wielu lokalach gastronomicznych, w których przygotowywane są świeże dania, w tym również wypieki, niezbędnym wyposażeniem okazuje się być piec konwekcyjny dla gastronomii. Jak działa urządzenie tego rodzaju i dlaczego jego funkcjonalność może okazać się niezbędną także w Twojej restauracji, piekarni lub barze?

Piec konwekcyjny – funkcjonalność

Gastronomiczny piec konwekcyjny to urządzenie niezwykle funkcjonalne. Jako wyposażenie grzewcze, korzysta ze zjawiska konwekcji. W praktyce oznacza to, że w takim piecu nagrzane powietrze jest wprowadzane w ruch na linii poziomej, dzięki czemu może idealnie, równomiernie opływać przygotowywaną wewnątrz potrawę. Obróbka cieplna jest przeprowadzana w sposób stopniowy, co zapobiega nadmiernemu przesuszeniu żywności. Jednocześnie piec konwekcyjny dla gastronomii, dzięki systemowi wielopoziomowych wentylatorów, może być wykorzystywany do przyrządzania właściwie dowolnych potraw – nadaje się do pieczenia, blanszowania, ale też duszenia, na przykład mięsa. Dania gotowanie w piecu konwekcyjnym zachowują soczystość, są delikatne i pełne naturalnego aromatu. Powietrze krążące w piecu w trakcie gotowania jest filtrowane. To oznacza, że potrawy nie przechodzą wzajemnie swoimi zapachami. Możliwe jest zatem, o ile pozwala na to rozmiar pieca, przygotowywanie jednocześnie kilku różnych dań.

Zalety wykorzystania pieca konwekcyjnego w gastronomii

Opisany powyżej sposób działania pieca konwekcyjnego sprawia, że jest to wyposażenie chętnie wykorzystywane w gastronomii czy też, mówiąc ogólnie, w sposób profesjonalny. Wynika to, w dużej mierze, ze wspomnianej wyżej funkcjonalności tego sprzętu. Wykorzystanie zjawiska konwekcji pozwala nie tylko równomiernie obrobić termicznie daną potrawę, ale też zapobiec jej przypaleniu. W odróżnieniu od pieczenia czy duszenia w tradycyjnym piekarniku, tutaj nie dochodzi do skupienia wysokich temperatur w wyższych partiach, kosztem dłuższego podgrzewania dolnej partii jedzenia. Opływające potrawę strumienie powietrza otaczają ją z każdej strony w identyczny sposób, dzięki czemu nie należy obawiać się spieczenia jej górnej części i niedogotowania spodu. Równomiernie rozkładające się wewnątrz pieca konwekcyjnego powietrze skraca również czas przygotowywania potrawy, co w przypadku kuchni profesjonalnej i innych obiektów gastronomicznych może mieć niebagatelne znaczenie. Warto również zaznaczyć, że gastronomiczny piec konwekcyjny z powodzeniem można wykorzystać do podgrzewania już gotowego jedzenia.

Czym kierować się w czasie wyboru pieca konwekcyjnego?

Obecnie oferta pieców konwekcyjnych jest naprawdę szeroka i bez większego trudu można wybrać model odpowiadający potrzebom danego obiektu gastronomicznego. Większość urządzeń jest fabrycznie wyposażona w dodatkowe funkcje, takie jak nawilżanie powietrza czy przyspieszone pieczenie. W zależności od oczekiwań czy też warunków lokalowych, można wybrać piec konwekcyjny gazowy lub elektryczny. Nowoczesne piece tej kategorii produkowane są z bardzo wytrzymałych materiałów, odpornych na działanie wysokich temperatur, a przy tym nadających się do łatwego, skutecznego czyszczenia.

Artykuł sponsorowany

O autorze
Web Developer

Admin

Cześć, wrzucam tu czasem jakieś artykuły z informacjami. Czasem mogą się pojawić jakieś artykuły sponsorowane.

Komentarze

0 komentarzy Napisz własny komentarz

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zostaw swoją odpowiedź

Możesz też polubić